Træskogården 2
4200 Slagelse
58505858

mandag 20. januar

De forbandede år


16:00

Frost 2 - 2D - Dk Tale


16:00

The Grudge


16:00

Jojo Rabbit


16:00

Bad Boys For Life


Star Wars IX: The Rise of Skywalker - 2D


1917


Klovn the Final


E

21 Bridges


    mandag 20. januar

    2t 33min

    Tilladt over 15 år

    De forbandede år

    16:00
    Sal 1
    20:00
    Sal 3
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Karl Skov er en selfmade, succesfuld ejer af en stor elektronikfabrik, som har en kone og fem børn. De lever det gode, privilegerede overklasseliv på Strandvejen nord for København, da nazisterne besætter Danmark i april 1940.

    Karl kæmper for at videreføre produktionen på fabrikken, men for at beskytte sin familie og ansatte begynder han modstræbende at producere til det tyske marked.

    Det bringer ham ind i et kontroversielt samarbejde med besættelsesmagten og medfører smertelige brud i familien.
    Biografpremiere: Torsdag 9. januar
    Instruktion: Anders Refn
    Skuespillere: Jesper Christensen, Bodil Jørgensen, Julie Agnete Vang, Patricia Schumann, m.fl.
    Spilletid: 02:33
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    1t 43min

    Anbefalet over 7 år

    Frost 2 - 2D - Dk Tale

    16:00
    Sal 2
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Hvorfor blev Elsa født med magiske kræfter? Svaret drager hende og truer hendes kongerige.

    Sammen med Anna, Kristoffer, Olaf og Sven tager hun ud på en farlig, men bemærkelsesværdig rejse.

    I ”Frost” frygtede Elsa, at hendes kræfter var for farlige for verden. I ”Frost 2” må hun håbe, at de kan redde den.
    Biografpremiere: Onsdag 25. december
    Instruktion: Chris Buck, Jennifer Lee
    Skuespillere: Danske stemmer: Maria Lucia Heiberg Rosenberg, Kristine Yde Eriksen, Martin Brygmann, Kenneth M. Christensen, Tina Dickow, m.fl.
    Spilletid: 01:43
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    1t 34min

    Tilladt over 15 år

    The Grudge

    16:00
    Sal 4
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    I den lille by Cross River skal Peter Spencer sælge et hus. Snart finder han ud af, at huset ikke er som alle de andre. Et mord blev engang begået i huset.

    En hævntørstig ånd forbander alle personer, der vover sig ind i huset, med en voldelig død.

    Mærkelige dødsfald dukker op i den lille by og de to lokale betjente, Muldon og Goodman, involveres mere og mere…til deres store fortrydelse.
    Biografpremiere: Torsdag 2. januar
    Instruktion: Nicolas Pesce
    Skuespillere: Andrea Risebprpugh, Demian Bichir, John Cho, betty Gilpin, Lin Shaye, Jacki Weaver m.fl.
    Spilletid: 01:34
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    1t 48min

    Tilladt over 15 år

    Jojo Rabbit

    16:00
    Sal 5
    21:00
    Sal 4
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Med Anden Verdenskrig som bagtæppe følger den unge, ensomme Hitlerjugend-dreng Jojo,

    Hans verdenssyn bliver vendt på hovedet, da han opdager at hans mor skjuler en ung, jødisk pige på loftet.

    Kun med hjælp fra sin idiotiske fantasiven, Adolf Hitler, må Jojo konfrontere sin egen blinde nationalisme.
    Biografpremiere: Torsdag 16. januar
    Instruktion: Taika Waititi
    Skuespillere: Sam Rockwell, Scarlett Johansson, Rebel Wilson, Taika Waititi, m.fl.
    Spilletid: 01:48
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    2t 04min

    Tilladt over 15 år

    Bad Boys For Life

    17:30
    Sal 3
    20:30
    Sal 2
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Bad Boys er samlet igen. Mike Lowrey (Will Smith) og Marcus Burnett (Martin Lawrence) er tilbage i den længe ventede BAD BOYS FOR LIFE.

    Marcus er på vej ud ad døren, for nyde livet som pensionist. Mike er i midtvejskrise, og skal lære at samarbejde med et nyt ungt team.

    De forenes atter, da en albansk lejesoldat, hvis bror de har dræbt, begynder at spøge.
    Biografpremiere: Torsdag 16. januar
    Instruktion: Adil El Arbi, Bilall Fallah
    Skuespillere: Will Smith, Martin Lawrence, Joe Pantoliano, Vanessa Hudgens, m.fl.
    Spilletid: 02:04
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    2t 22min

    Tilladt over 11 år

    Star Wars IX: The Rise of Skywalker - 2D

    18:00
    Sal 4
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    OBS!!! Filmen indeholder flere sekvenser med blinkende lys, som KAN påvirke personer der leder af fotosensitiv epilepsi eller andre beslægtede lidelser.

    Star Wars IX: The Rise of Skywalker er den sidste del af den nye Star Wars-trilogi, som startede med Star Wars VII: The Force Awakens.

    J.J. Abrams vende tilbage og færdiggøre den trilogi, han startede med Star Wars VII: The Force Awakens.
    Biografpremiere: Onsdag 18. december
    Instruktion: J.J. Abrams
    Skuespillere: Daisy Ridley, Oscar Isaac, Lupita Nyong'o, Adam Driver, John Boyega, m.fl.
    Spilletid: 02:22
    Censur: Tilladt for børn over 11 år

    1t 59min

    Tilladt over 15 år

    1917

    18:30
    Sal 5
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Da Første Verdenskrig er på sit højeste, kastes de to unge britiske soldater, Scofield og Blake ud i en tilsyneladende umulig mission.

    I et kapløb mod tiden må de krydse fjendtligt territorie for at levere en besked, der vil forhindre et altødelæggende angreb på hundredvis af britiske soldater – heriblandt Blakes egen bror.
    Biografpremiere: Torsdag 2. januar
    Instruktion: Sam Mendes
    Skuespillere: Richard Madden, Benedict Cumberbatch, Colin Firth, Mark Strong, m.fl.
    Spilletid: 01:59
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    1t 40min

    Tilladt over 11 år

    Klovn the Final

    20:20
    E - Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    E
    KLOVN THE FINAL bliver en sidste tåkrummende pinagtig og vanvittig KLOVN-rejse på det store lærred.

    Hvor den tredje film helt konkret bærer Casper og Frank hen, forbliver en hemmelighed lidt endnu.

    Men det kan dog afsløres, at handlingen tager sit afsæt i, at Frank runder de 50 og får mulighed for at kigge på sit eget liv ude fra. … Alt er på spil.
    Biografpremiere: Torsdag 30. januar
    Instruktion: Mikkel Nørgaard
    Skuespillere: Frank Hvam, Casper Christensen, Mia Lyhne m.fl.
    Spilletid: 01:40
    Censur: Tilladt for børn over 11 år

    1t 40min

    Tilladt over 15 år

    21 Bridges

    21:00
    Sal 5
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Efter et vanvittigt shootout med adskillige dræbte NYPD-betjente er to narko-røvere og nu politimordere på flugt.

    Andre Davis står i spidsen for det, der bliver politiets mest intense jagt på kriminelle i New Yorks nyere historie.

    Manhattan bliver for første gang nogensinde lukket 100% ned, så ingen kan komme væk fra øen via de 21 broer.
    Biografpremiere: Torsdag 2. januar
    Instruktion: Brian Kirk
    Skuespillere: Chadwick Boseman, Taylor Kitsch, Sienna Miller, J.K. Simmons, m.fl.
    Spilletid: 01:40
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    tirsdag 21. januar

    De forbandede år


    Frost 2 - 2D - Dk Tale


    The Grudge


    Jumanji: The Next Level


    Star Wars IX: The Rise of Skywalker - 2D


    Bad Boys For Life


    1917


    Jojo Rabbit


    21 Bridges


      onsdag 22. januar

      De forbandede år


      Frost 2 - 2D - Dk Tale


      The Grudge


      Jumanji: The Next Level


      Star Wars IX: The Rise of Skywalker - 2D


      Bad Boys For Life


      1917


      Jojo Rabbit


      21 Bridges


        torsdag 23. januar

        Jojo Rabbit


        1

        Bad Boys For Life


        1

        Just Mercy


        1

        De forbandede år - TEKSTET VERSION


        1

        Dolittle - Org Tale


        1

        De forbandede år


        Frost 2 - 2D - Dk Tale


        Jumanji: The Next Level


        Dolittle - Dk Tale


        1917


        Star Wars IX: The Rise of Skywalker - 2D


        The Grudge


          fredag 24. januar

          De forbandede år


          Frost 2 - 2D - Dk Tale


          Jumanji: The Next Level


          Dolittle - Dk Tale


          Star Wars IX: The Rise of Skywalker - 2D


          Bad Boys For Life


          Just Mercy


          Dolittle - Org Tale


          1917


          The Grudge


            lørdag 25. januar

            Jojo Rabbit


            Just Mercy


            Dolittle - Dk Tale


            Frost 2 - 2D - Dk Tale


            Jumanji: The Next Level


            De forbandede år


            Dolittle - Org Tale


            1917


            Bad Boys For Life


            Star Wars IX: The Rise of Skywalker - 2D


            The Grudge


              søndag 26. januar

              Dronningens Corgi


              Frost 2 - 2D - Dk Tale


              Just Mercy


              Dolittle - Dk Tale


              Jumanji: The Next Level


              F for får - Fårmageddon


              De forbandede år


              Dolittle - Org Tale


              1917


              Bad Boys For Life


              Star Wars IX: The Rise of Skywalker - 2D


              The Grudge


              Jojo Rabbit


                mandag 27. januar

                De forbandede år


                Dolittle - Dk Tale


                Dolittle - Org Tale


                1917


                Frost 2 - 2D - Dk Tale


                Bad Boys For Life


                Just Mercy


                Jojo Rabbit


                  tirsdag 28. januar

                  Frost 2 - 2D - Dk Tale


                  The Grudge


                  Star Wars IX: The Rise of Skywalker - 2D


                  Dolittle - Dk Tale


                  De forbandede år


                  Jumanji: The Next Level


                  Bad Boys For Life


                  1917


                  Dolittle - Org Tale


                  Just Mercy


                  Jojo Rabbit


                    onsdag 29. januar

                    Frost 2 - 2D - Dk Tale


                    The Grudge


                    Star Wars IX: The Rise of Skywalker - 2D


                    Dolittle - Dk Tale


                    De forbandede år


                    Jumanji: The Next Level


                    Bad Boys For Life


                    1917


                    Dolittle - Org Tale


                    Just Mercy


                    Jojo Rabbit


                      torsdag 30. januar

                      Klovn the Final


                        fredag 31. januar

                        Klovn the Final


                          lørdag 1. februar

                          Drømmebyggerne


                          E

                          Klovn the Final


                            søndag 2. februar

                            Drømmebyggerne


                            E

                            Klovn the Final


                              mandag 3. februar

                              Klovn the Final


                                tirsdag 4. februar

                                Klovn the Final


                                En helt almindelig familie


                                E

                                  onsdag 5. februar

                                  Klovn the Final